1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g

1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g
1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou 10 g
Liu-an je typ zrajícího zeleného čaje, který prošel fází dodatečné fermentace. Základem je list zpracovaný obdobně jako zelený čaj, který se sbírá v okolí vesnic...
Dostupnost: Na skladě
Model: LA0180
Cena: 378 Kč
Bez daně: 329 Kč

Dostupné varianty:


* Hmotnost:


Liu-an je typ zrajícího zeleného čaje, který prošel fází dodatečné fermentace. Základem je list zpracovaný obdobně jako zelený čaj, který se sbírá v okolí vesnic Luxi a Rongkou v okrese Qimen čínské provincie Anhui. Pro výrobu se používá malolistý kultivar Qimen Xiao Ye Zhong, který se též používá pro červený čaj Qimen. 

Nabízený čaj pochází z první poloviny 80. let 20. století. Jedná se o jednu z prvních produkcí po obnovení výroby tohoto čaje. Po většinu doby byl skladován suchým způsobem v Hongkongu a na Taiwanu. Díky tomu si dokázal uchovat jedinečné prvky čajů Liu-an.

Čaj je balen v tradičních bambusových košíčcích (čínsky Zhu Lou) po 500 g (vlivem doby je však reálná hmotnost již kolem 450 g). Pro tuto produkci je charakteristický obsah hned tří vložených papírků (dnes vkládán pouze jeden), které mají zajišťovat autentičnost čaje.

Charakteristika

Suchý list je charakteristický svými drobným, drátkovitým vzhledem. Barva se vlivem zrání změnila ze zelené na temně zelenou, místy jemně popelavě šedou.

Spařený list vydává pronikavou, harmonickou a opojnou vůni s prvky ořechů a exotických dřevin. Nálev má svěží hnědou barvu. Chuť je jemná, harmonická, vyvážená, s tóny ořechů a exotických dřevin. V ústech se krásně střídají jednotlivé chuťové složky, které jsou v závěru završeny příjemnou (dlouhotrvající) sladkou dochutí.

O Sun Yi Shun Brand

Sun Yi Shun vznikl spojením rodiny obchodníků pana Wang a Sun za dynastie Ming. Pan Wang ale prodával i jiné produkty než čaj a tak továrna nese jméno pouze po rodině Sun. Yi Shun znamená něco jako „štěstí v obchodě“ nebo „dobrý obchod“.

Hlavní obchod byl ve městě Foshanu, které se nachází v Kantonu (provincie Guangdong). Čaj se stal velmi známý a populární především v Kantonu. Dále se vyvážel do Hong Kongu, Macaa a blízkého okolí. 

Za dynastie Qing došlo v obchodní rodině k vážné tragédii. Za doprovodu majitele firmy se vezla velká zásilka čaje do Kantonu. Cestou zpět byli přepadeni, okradeni a majitel vzat jako rukojmí. Výměnou za majitele požadovala mafie obrovskou částku, jinak vyhrožovala smrtí. Rodina částku zaplatila, ale majitel továrny byl stejně zabit. 

Smrt majitele vedla k obrovským potížím, a omezení výroby. V roce 1945 došlo k úplnému zastavení výroby. Obnovena byla až v 80. letech minulého století. V roce 1997 bylo logo a značka Sun Yi Shun registrována jako ochranná známka. Vzhledem k potížím z minulosti však vzniklo a stále přetrvává řada kopií a továrniček používajících toto jméno. 

Originál má uvnitř papír s textem - velmi zajímavým, jež varuje falzifikátory čaje velmi jadrnými slovy: „Muž kdo kopíruje čaj je zloděj a žena kdo kopíruje Sun Yi Shun je prostitutka“. Text naleznete ve dvou sloupečcích na levé straně papírku vloženém uvnitř košíčků.

Příprava

Kvalitní čaje si zaslouží pečlivou přípravu. Pro archivní Liuan se nejvíce hodí neglazovaná konvička z Yixingské hlíny. Nádobí si pečlivě předehřejeme a poté můžeme přistoupit k přípravě čaje.

Do konvičky vsypeme odměřené množství čaje (cca 5 g na 100 – 120 ml konývku) a přidáme kousek bambusového listu, ve kterém byl čaj zabalen. Provedeme dvojitý oplachovací nálev – zalití čaje vroucí vodou a po 1 s slít. Tyto nálevy nepijeme, ale použijeme např. na polití konvičky či čajových maskotů.

První nálev zalijeme vroucí vodou (99 °C) a necháme louhovat 15 s. Další nálevy zaléváme opět vroucí vodou (99 °C) a louhujeme v těchto časových intervalech 10/15/30/45 s atd.

Pro přípravu čaje můžete též vyzkoušet přípravu metodou nazývanou Gongfu Cha. Pro podrobnější popis zavítejte na naše stránky do sekce  Příprava čaje.

Oblast sběru

Informace o čaji si můžete stáhnout do svého počítače v PDF zde.

Souhrn
Název: 1980's Liu-an Sun Yi Shun Zhu Lou
Český přepis: Liou-an Sun I Šun Ču-lou
Výrobce: Sun Yi Shun
Sklizeň: Časná 80. léta 20. století
Produkce: Časná 80. léta 20. století
Druh: Liu-an, (čaj pravý - černý čaj)
Balení: Alu sáček se zipem
Hmotnost: 10 g
Lokalita: Luxi a Rongkou, Qimen, Anhui
Země původu: Čína
Min. trvanlivost do: Při správném skladování neomezená (čaj skladujte v temnu a suchu)

Napsat recenzi

Vaše jméno a příjmení:


Text recenze: Poznámka: HTML tagy nebudou převedeny!

Hodnocení: Nejhorší           Nejlepší

Captcha
SLAVNÉ ČAJE ČÍNY, © 2010 - 2018